Mgr. Jitka Stehlíková

S jógou jsem se seznámila na počátku 80. let v brněnské tělovýchově Geofyzika, kde kromě praxe probíhala řada zajímavých přednášek o duchovních a dalších spřízněných tématech kolem zdravého životního stylu a spirituální cesty.

Pravidelnou praxi jsem zahájila v Přerově v roce 1986 pod vedením skvělého hathajogína Vojtěcha Bernáta, díky kterému jsem si během čtyř let osvojila důkladnou znalost ásan. Týdenní jógové pobyty na Slovensku s Herbertem Konečným mě především naučily pránájámě a koncentračním technikám a v Olomouci jsem navštěvovala přednášky Swámí Máhešvaránandy.

V Praze jsem po sametové revoluci potkala svou životní učitelku a stala se žákyní legendy české jógy Milady Bartoňové, která se svým životním druhem Rostislavem Hoškem vedla od konce 60. let kurzy pro veřejnost. Její ojedinělý přístup pramenil z toho, že přinesla z Indie autentický prožitek jógy jako cestu lidského ducha k sjednocení s vyšší skutečností a dokázala navzdory totálně materialistickému prostředí toto poselství předávat stovkám hledajících.

Absolvovala jsem vzdělávání pro cvičitele jógy v Klasické a iyengarovské škole jógy RNDr. Leonarda Jagelky (2. tř. v roce 2002) a účastnila se řady seminářů, jež ovšem nikdy nepředčily to, co jsem získala od Miládky a Rosti. Od začátku tisíciletí, kdy Rostislav odešel na druhý břeh, jsem postupně začala vést nejprve s Miládkou a poté samostatně kurzy integrální jógy a gravidjógy.

Putovala jsem dvakrát Indií, pobývala jsem a meditovala na posvátné hoře Arunáčala v Tamil Nadu pod nebeským vedením Ramany Maharišiho.

Ladou Rokosovou jsem otevřela a podílela se na rozjezdu České akademie jógy, několik prvních let jsem garantovala vzdělávání úrovně 3. třídy.

Od jara 2008 trávím několik týdnů v roce v tichu na kurzech kontemplace, které vede Jan Šedivý.

Kromě jógy a jógové psychoterapie se více jak dvacet let zabývám antroposofií, astrologií a astrosofií, enneagramem a dalšími celostními systémy psychospirituálního poznání. Věnuji se psaní článků, básní a vydávání knih. Velkou láskou je mi pohybové umění eurytmie.

O integrální józe více:

www.integralni-joga.unas.cz

www.aurobindo.cz

Vydala jsem dvě publikace pro jógovou praxi, které si u mne můžete prohlédnout a zakoupit.

Milada Bartoňová: Jen jdu… Vzpomínky, myšlenky, vize

Praha, Isadora 2004. Cena 198 Kč.
Vzpomínky a myšlenky duchovní učitelky, jóginky a básnířky PhDr. Milady Bartoňové, čelní propagátorky integrální jógy u nás, laskavé a originální ženy. Knížka je svědectvím o poctivosti duchovního hledání v naší době. Obsahuje fotografie, básně, filosofické úvahy.

Svámí Adžaja: Léčení duše. Sjednocující pohled psychoterapie Východu a Západu

Praha, Isadora 2009. Cena 280 Kč. VYPRODÁNO
Objevný pohled na možnosti jógové psychoterapie, která vychází z dávných kořenů jógy a současné analytické psychologie, a nastoluje tak pohled na duši z perspektivy čistého vědomí. V knize je ukázáno, jak lze pracovat se spirituálními aspekty jógy, jako je práce s čakrami ve spojení s archetypy.