Tak jako všechno v životě, i „jiný stav“ má určité fáze, v nichž by měla žena a její okolí respektovat změny na těle i v mysli budoucí maminky, a žena sama by měla den po dni brát větší zřetel především na vzrůstající břicho a být si vědoma stále jemnější vnímavosti nejen své, ale také nového človíčka. Je radostné, když se žena otevřeně přizpůsobuje postupně všem změnám vědomě.
Smyslem gravidjógy je dosáhnout stavu, kdy je žena v souladu se sebou, svým dítětem, svým stavem, a to vždy v klidu a lásce, kdy prožívá každý okamžik života jako dar i poselství a jediné, co očekává, je dar v podobě dítěte.
Trimestry
V průběhu těhotenství projde žena třemi základními fázemi, jak je známe u podoby Luny, s níž je ženskost symbolicky srovnávána:
1. vznik
2. růst
3. úplněk
První období trvá zhruba do ukončeného třetího měsíce a je pro ženu většinou smíšené s množstvím nových pocitů, vzniká nový život a ona jej ještě nevidí, necítí, spíše tuší, těší se na něj, je znejistěná tím, co bude, jak vše zvládne…
Gravidjóga nabízí v tomto období ženě podporu skupiny, v níž jsou matky budoucí nebo ty, které již očekávají druhé či třetí dítě, a všechny tak prožívají chvíle uvolnění, cvičení i dýchání, k tomu tanec, zpěv a sdílení, a to vše přispívá k tomu, aby žena svůj radostný úděl přijala jako přirozený. Aby narůstalo její sebeuvědomění a také ženské sebevědomí, že je nositelkou nového života.
Učíme se, že je třeba zapomenout na spěch, na stresující situace, vyhýbat se konfliktním lidem a prostředím. Naprosto nutné je přestat provádět sporty nebo pohyby, kde se skáče, dupe a používá síly. Upravíme jídelníček tak, aby nedocházelo k nevolnostem: ubrat ovocné čaje a džusy, omezit mléko a mléčné výrobky a přidat více obilnin, dušené zeleniny a popíjet zázvorový čaj. Jakmile se stav hormonální činnosti stabilizuje, můžeme opět přidat více ovoce a zakysaných mléčných výrobků.
Pozdrav Luně – Ásana otevírá hrudník, tj. srdeční čakru, uvolňuje napětí v ramenech a vede k hlubšímu dýchání. Nutné je neprohlubovat bederní lordózu a zůstat s mírně podsazenou pánví. V této pozici jako bychom nahlíželi hluboko do našeho nevědomí, kde se přesto dějí zázračné procesy vzniku života – a my tyto síly s úctou a přijetím pozdrvujeme.
Druhé období se projeví změnami na těle: roste bříško. Žena může pociťovat tlak v podbřišku, jak rostoucí děloha tlačí do malé pánve- tady pomáhá kromě klidu a relaxace hlavně vhodné cvičení. Základem je rozpohybovat páteř, uvolnit blokády a zatuhnutí. Jóga nabízí řadu „ženských“ ásan. V tomto čase dalších tří měsíců můžeme provádět bez obav i obrácené polohy.
Kočky – V souladu s dechem provádíme nahrbení a uvolnění páteře po celé její délce. Impuls k pohybu přichází od kostrče přes křížovou kost až ke krčním obratlům. Pohyby jsou pomalé a vědomé, dech plynulý a hluboký.
Poslední tři měsíce těhotenství přináší ženě značné nepohodlí. Břicho vyrostlo, změnilo se těžiště těla a může bolet bederní oblast páteře, někdy mohou otékat klouby nohou nebo se ženě těžce dýchá.
Vše se může změnit praxí gravidjógy. V těhotenství se vazy, které udržují páteř rovnou, stávají měkčí, proto je třeba posilovat svaly podél páteře, neboť částečně přebírají práci vazů. Vyhnout se bolestem zad v posledním trimestru jde hlavně tak, že po celou dobu těhotenství nezatěžujeme páteř, a to hlavně nesprávným sezením, dlouhodobým stáním a chůzí v nevhodné obuvi, nenosíme žádná těžká břemena. Průpravná cvičení (popsána v minulém čísle) jsou základem odstranění bolestí páteře, provádějí se denně a k nim ásany, které páteř rovnají a zpevňují.
Dechovou nedostatečnost odstraníme ásanami, jež otevírají hrudník a prohlubují práci mezižeberních svalů.
Lukostřelec – ásana pracuje se zádovými svaly, když je prováděna ve stoji s co možná nejrovnější páteří, posiluje. Zaujímáme ji postupně s výdechem tak, aby loket plul stále ve stejné výši, dokud nepocítíme, jak se lopatky „zavřely“ blízko hrudních obratlů. Vždy setrváme na každé straně několik minut s vědomým dýcháním do hrudníku.
Jitka Stehlíková
Seriál pro těhotné IV. díl