Těhotenství je někdy nazýváno „jiný stav“ – a skutečně, jedinečnost devíti měsíců, při nichž ve těle „vzniká“ nový človíček,  jsou pro ženu nesrovnatelné s ničím jiným. Je krásné, když si je budoucí maminka vědomá, že zároveň s růstem dítěte v jejím těle, se stává ona sama novou bytostí: matkou.

Ačkoli si většina žen při první zprávě o tom, že čekají první miminko, myslí: nic na mě není vidět, můžu si žít stále stejně, ukáže se záhy, že s tímto stavem mysli nelze dost dobře vystačit. Většinou tělo zareaguje ranními nevolnostmi, aby ženě připomnělo, že je třeba dbát na životosprávu a začít postupně uzpůsobovat životní styl potřebám bytosti, která k nám přichází.

Relaxace

Základním postojem pro nového človíčka je radost. Někdy jsou ženy ale tak sevřené a vystresované, že se musíme naučit se uvolnit. Nácvik relaxace patří k základním složkám gravidjógy. Uvolňovací techniky dechu a těla vedou k celkovému zklidnění, zmenšení napětí, psychickému přeladění do klidu a tiché radosti, mají léčebný efekt, pomáhají při zlepšení koncentrace, paměti, jasné mysli a také k nabití hlubší sebedůvěry.

K jógové relaxaci nepotřebujeme nic než si klidně lehnout na záda, zavřít oči a nechat se vést hlasem lektorky, která na začátku i na konci lekce provádí tzv. řízenou relaxaci, při níž se postupně uvolňuje celé tělo od nohou až po vrcholek hlavy. V relaxovaném stavu potom nechá maminky různě dlouhou dobu ležet, aby se účinek prohloubil. Ukončení relaxace se děje pomalu, hlubším nádechem a rozpohybováním nejprve končetin a potom celého těla. Nakonec se otevřou oči a všichni se posadí.

Vhodné pro ženy v očekávání jsou různé druhy relaxace, při nichž dochází k očištění těla, mysli, citů.  Relaxace s představami může navozovat stavy tepla, světla, spokojenosti, radosti, lásky apod. Obrazná relaxace spojuje vědomí budoucí matky s dítětem, může si představovat, jak v ní dítě spí, narůstá, plave, vznáší se či podobné hravé představy.

Relaxovat můžeme nejen v lehu nebo v některých tělesných pozicích , ale také v klidné chůzi za pravidelného dechu, kdy mysl soustřeďujeme na pohyby každého kroku. Tanec je krásným způsobem uvolnění, také láskyplné mazlení a milovaní, koupel v teplé vaně nebo poslech uklidňující hudby.

Dechové techniky

Náš dech sestává ze čtyř fází: výdechu, nádechu a zádrže po nádechu a po výdechu. V hodinách gravidjógy se zpočátku učíme tyto fáze pozorovat, uvědomovat si je nejprve při uvolnění v lehu na zádech. Později by se dechová cvičení měla provádět v sedu na patách, aby byla páteř rovná.

Jednoduchá dechová cvičení v gravidjóze:

  • po výdechu je krátká zádrž před dalším nadechnutím, tím dochází k hlubšímu uvolnění,
  • ženy v lehu na zádech položí pravou dlaň na břicho a snaží se do dlaně nadechovat, ruka se na břišní stěně zvedá, dochází k břišnímu neboli bráničnímu dýchání, které je pro těhotné ženy požehnáním a ocení je také při porodu,
  • jakmile se ženy naučí dýchat do břicha, přecházíme k nácviku plného jógového dechu, kdy po částečném nádechu do břicha nadechujeme do hrudníku a donadechneme do podkličkové oblasti, a stejně tak vydechujeme: nejprve z břicha, pak z hrudi a nakonec z podklíčku,
  • střídavý dech, nádí šódhana, vyžaduje už jistou praxi v soustředění. V sedu na patách si žena pravou rukou pomáhá palcem a prostředníčkem střídavě zavírat pravou a levou nosní dírku při vzorci: nádech pravou dírkou-výdech levou-nádech levou-výdech pravou. Opakuje se osmkrát, závěrečný výdech je oběma dírkami. Opakuje se dle potřeby. Jedná se o harmonizační dech navozující kromě jiného psychickou vyrovnanost,
  • dechová technika bhasrika je určena jen těm, kdo pravidelně cvičí jógu a předchozí dechové techniky – prudký nádech nosem a prudký výdech ústy, vede k hlubokému uvolnění, jedná se o nácvik dechu při porodu.

Ásany pro těhotné

  1. Setubandhásana

Účinky: posiluje pánevní dno, bederní oblast, má léčivý efekt na močové a pohlavní orgány, harmonizuje žlázy s vnitřní sekrecí.

  1. Mandukásana

Účinky: odstraňuje bederní a křížové bolesti, a tím i uleví krční oblasti, uvolňuje napětí v podbřišku, vede k rovným zádům a správnému postavení křížovo-kyčelního spojení, jedná se o nejvhodnější sed v těhotenství.

  1. Bhadrásana

Účinky: příznivý vliv na ženské orgány a štítnou žlázu, zamezuje hromadění tuku v bocích, uvolňuje napětí v kyčlích a vnitřní straně stehen.

Mgr. Jitka Stehlíková
Seriál pro těhotné II. díl