Gravidjóga nastávajícím maminkám přináší především prohloubení prožitku těhotenství, uklidnění a sebedůvěru. Když je žena vědomě napojena na své tělo, cítí potřeby své i svého děťátka, a tak může prožívat stále krásné chvíle sama se sebou, které dříve nevnímala.
Intuice je velký dar, který se dá pěstovat, dřímá v každém člověku. Říká se, že ženy jsou intuitivnější, zřejmě to vyplývá z jejich hlubšího napojení na mateřské instinkty, které tělo ženám přináší.

Během první fáze těhotenství musí žena především uvěřit, že je matkou. Je to období, kdy se střídají podivné pocity a nálady a přicházejí pochyby a úzkosti. Všechny tyto stavy se dají gravidjógou usměrnit tak, aby postupně vymizely. Žena se při ne-náladách obrátí pozorností na svůj dech, aby byl klidný a vyrovnaný, tím podivné pocity vymizí, nastane uvolnění a s ním pozitivní prožitek. Nemusí přestat cvičit pravidelně své ásany nebo sestavy, nedoporučí-li lékař/ka klidový stav, měla by však uzpůsobit jídelníček, aby ji netrápily nevolnosti. V těhotenství bychom neměly brát žádné léky, jestliže jsme zdravé.

Průpravná cvičení

Krokodýlí cvičení (makarásana) je základem pro přípravu cvičení ásan, je známo také jako spinální cvičení. Při něm procvičíme v těhotenství tolik zatíženou bederní a na ni napojenou krční páteř. Ležíme na zádech na rovné zemi v teplé a vyvětrané místnosti. V těhotenství neprovádíme zádrže dechu, pohyb těla se řídí délkou nádechu a výdechu. Vždy opakujeme na každou stranu nejméně pětkrát.

S nataženýma nohama, kdy jsou kolena a kotníky u sebe přitiskneme bedra k podložce a s výdechem provádíme jemné přetáčení boků tak, aby horní polovina těla zůstala relaxovaná, tah nohou jde do pat. Při nádechu opět tiskneme bedra k podložce a špičky nohou nahoru a při dalším výdechu přetáčíme boky na druhou stranu. Jakmile se tento cvik naučíme- trvá to i několik dní, přidáme zrcadlový pohyb hlavou pro uvolnění krku. Ulevuje křížovým bolestem.
Totéž provádíme s tím, že pokrčenou nohu umístíme chodidlem na nárt, na lýtko a posléze na koleno druhé nohy.
Výchozí pozice pro tohoto krokodýla je leh s pokrčenýma nohama doširoka od sebe, chodidla jsou na podložce. S výdechem pokládáme obě kolena na jednu stranu, pohyb hlavy jde bradou k opačnému rameni. Čím posunujeme chodidla blíže k tělu, tím se protáhnou vyšší partie bederní páteře. Ulevuje bederním bolestem.
V lehu jsou kolena i kotníky pevně u sebe, s výdechem je pokládáme na jednu stranu, čímž už protahujeme také hrudní obratle, kolena by se neměla od sebe oddělit, s nádechem  chodidla z kotníku přesuneme zase na celou plosku na zem a převrátíme kolena na druhou stranu. Ulevuje od emočního napětí.
Obr. 6. Relaxace mezi jednotlivými krokodýlími cviky.

Ásany v těhotenství
Od čtvrtého měsíce těhotenství začíná děťátko růst a bříško se mamince kulatí. Proto je třeba přijmout při cvičení určitá omezení:
Přestaneme provádět 
·    pozice na břiše, kdy dochází k  tlaku na břišní stěnu
·    zkrutové pozice, kde dochází k tlaku na břicho
·    pozice s výponem, kdy jdou ruce vysoko nad hlavu
·    pozice s tlakem na břicho
Ásany pro nastávající maminky vedou k tomu, aby měly ženy dobrou  a silnou páteř, uvolněné křížovo-kyčelní spojení a celou oblast pánve, silné břišní a zádové svaly a protažené přední stehenní svaly, které zajišťují dobrou chůzi.
Nezapomeňte po každém provedení ásany zůstat v relaxační pozici a volně dýchat. Můžete vnímat, zda vaše děťátko cvičí s vámi…

Jak dýchat v ásaně? Vždy vědomě. Vždy relaxovaně. Vždy hlouběji.

Ásany na uvolnění pánve, protažení stehenních svalů a posilnění první čakry, centra výživy a života.

Jitka Stehlíková
Seriál pro těhotné III. díl