Dobu těhotenství dělíme na tři tříměsíční fáze, tzv. trimestry, které se podstatně liší tím, co se děje s tělem i myslí budoucí maminky, a samosebou s děťátkem. V prvním trimestru ihned po početí tělo spustí všechny programy k tomu, aby se dvoubuněčný zárodek (jedna buňka od matky, druhá od otce) dostal vejcovody do dělohy, tam se dobře usadil a udržel. Nepodaří-li se mu to, znamená to buď chybný program ve vývoji embrya, což tělo rozezná a samo se vadného zárodku zbaví, nebo je tělo nepřipravené, takže nejsou dostatečné síly životního těla matky – chybí výživná „půda“. A je třeba posílit matku.

Cvičit, nebo necvičit…?

Lékaři a také některé systémy předporodní přípravy nedoporučují nastávajícím maminkám první tři měsíce žádné cvičení nebo sportovní aktivity. Domnívám se, že vše závisí na konstituci ženy, na její psychické i fyzické připravenosti k těhotenství. Já sama jsem při obou těhotenstvích po celou dobu cestovala, jezdila na kole, plavala, běhala, chodila po horách, cvičila. Gravidjóga je speciální jógový systém, který ženě přináší  prospěch jak v úrovni tělesné, tak i duševní a duchovní. A ve velmi specifické formě je vhodná i pro případ rizikového těhotenství.
Klientky, které navštěvují kursy gravidjógy, nemívají potíže vyvolané jógovým cvičením. Je třeba dobře si vybrat, obejít větší počet kursů a zůstat tam, kde cítíme profesionalitu, zanícení a harmonii. Nedávno za mnou přišla žena, jíž bylo po čtyřicítce, že se jí podařilo poprvé otěhotnět a lékaři  prohlásili její stav za krajně rizikový a zakázali jí jakékoli cvičení. Ona však cítila, že se pohybovat chce, celodenní vysedávání ve firmě u počítače potřebovala vyvážit pohybem a psychickou relaxací. Prosila mě, abych ji do kursu přijala. A navštěvovala jej opravdu poctivě. Během několika měsíců si uvolnila ztuhlé klouby, zablokovanou páteř, protáhla stehenní a kyčelní oblast. Její tvář zamrzlá zpočátku stresem a nedůvěrou v sebe a své tělo, se rozjasnila, žena velmi zkrásněla. A bylo zajímavé sledovat, že zatímco její tvary se zaoblovaly, ona byla pružnější a uvolněnější. Některé pozice, ásany, jsem jí upravila, zmírnila nebo ji navedla k jejich náznaku a hlubšímu prodýchání. Za celou dobu jsme nezaznamenaly sebemenší problém. Chodila cvičit a meditovat i v posledním měsíci těhotenství. Byla psychicky i fyzicky velmi dobře připravena ke zvládnutí běžného porodu. Nakonec se nechala přemluvit lékaři v porodnici k císařskému řezu – pro jistotu, tvrdili jí. Vše dobře dopadlo, narodil se jí zdravý chlapeček, kterého mi přijela ukázat. Jizva se brzy zahojila, ve volných chvílích praktikuje jógu.
Rozhodnutí cvičit v těhotenství leží vždy na ženě, ona musí vnímat potřeby svého těla.

Sedy a lehy

Nemá-li žena zkrácené šlachy nebo bolavá kolena, je pro ni v těhotenství nejlepší sed na patách , který se nazývá diamantový sed (vadžarásana), později jak bříško narůstá se sedí na patách s koleny od sebe (mandukásána). Páteř je rovná, břicho a pánevní dno jsou uvolněné.
Zkřížený sed (sukhásana) je vhodné zaujmout především pro zkušené jóginky, abychom v něm déle vydržely, je nezbytné použít meditační polštářek, na němž se sedí tak, aby pánev byla podsazená

Jak na ranní nevolnosti

První, co může začít trápit ženu, jsou ranní nevolnosti, při nichž dochází ke zvedání žaludku a ke zvracení, případně si ženy stěžují na nechutenství, závratě, deprese a podobné stavy. Tyto reakce jsou většinou výrazem psychického znejistění a strachu z nové životní role,  vyjadřují se tím ženiny vnitřní i podvědomé obavy a rozkolísání. K překonání nepříjemných pocitů nám pomáhá jógová relaxace, jak jsme o ní psali v předchozím čísle Meduňky, stejně jako dechové, koncentrační a meditační techniky jógy. S postupným odstraněním psychického napětí přicházejí impulsy do těla, aby se nebránilo. Podvědomé bloky a svalová sevření se postupně uvolňují – a mizí nepříjemné stavy. Často jsou nevolnosti způsobovány nedostatečným vyčištěním organismu. V těhotenství bychom měli postupovat velmi opatrně s každou očistnou kúrou, osobně je nedoporučuji. Ajurvéda radí proplachovat tělo pitím velmi teplé vody – sklenici či hrnek každou hodinu, zvláště dopoledne. Trápí-li ženu zvracení, uklidní trávicí trakt zázvorový čaj: nastrouhat trochu čerstvého zázvoru (dnes lze koupit téměř v každé dobré prodejně zeleniny nebo v supermarketu) – asi tak jako malý strouček česneku, přelít ¼ litru horké vody a nechat 2–4 minuty vyluhovat, po scezení se pije po doušcích dvakrát denně. Druhý hrníček vypít navečer před spaním, aby k ranní nevolnosti nedošlo. K tomu můžeme brát ještě během dne také 1– 2 krát  na špičku nože mletý kardamon – nevolnost by měla vymizet. Mé klientky většinou hlásí, že po této kůře se jejich stav rapidně zlepšil. Jestliže se to nepodaří úplně, doporučím jim na čas jednoduchou dietu: nic tučného, nic přeslazeného a omezit zakysané mléčné výrobky, dále nejíst syrovou zeleninu a ovoce – vše podusit, přidat do jídla více koření (kari, mahá koření a podobné směsi neobsahující glutamán). A nekonzumovat nic studeného, pít jen teplé nápoje – kromě velmi slabého, ale kvalitního zeleného a černého čaje, čaje roibos nebo maté lze z bylinkových čajů volit například čaj z heřmánku a máty, velmi osvěžující a lahodný je také naředěný horký jablečný, hruškový nebo meruňkový džus se špetkou skořice. Nemůže-li žena nic z toho, vše organismus zvrátí, pak je nejlepší pít dopoledne jen velmi teplý odvar z rýže. Ovocné čaje jsou příliš překyselující a situaci zhoršují.

Klidná mysl

Jakmile nás přestanou trápit nevolnosti, má mysl širé pole působnosti, aby nás atakovala spoustou myšlenek. Tak jako jsme se snažili pročistit tělo, měli bychom čistit i mysl, neboť po celou dobu těhotenství je velmi – a to zdůrazňuji – velmi důležité, jak myslíme, o čem přemýšlíme, čím se v duchu zabýváme, co čteme nebo sledujeme v televizi, v kině, na videu. Je důležité, co posloucháme, s jakými lidmi se stýkáme, v jakém prostředí žijeme. Toto všechno má vliv na naši psychiku, na metabolismus těla, na vyvíjející se dítě. Už tu nejsem jenom já se svými touhami, požadavky a nároky, jsme v jednom těle dva. Dítě je naprosto závislé na tom, co mu matka poskytuje, ještě si nemůže vybírat a hlasitě protestovat. Jeho největší potřebou je se vyvíjet. K tomu potřebuje klid a mír, harmonii a duševní čistotu. Je tak těžké vzdát se sledování televize, zvláště brutality ve všemožných formách předestírané divákům? Je opravdu tak nepříjemné ztišit moderní hudbu s jejím bušením a podprahovými zvuky? Každodenní sledování zpráv může časem působit na mysl destruktivně, vytvářet pocit ohrožení… K dítěti naladěná matka okamžitě vycítí, co jí nedělá dobře, co by mohlo jejímu potomkovi ubližovat. Když se nelze vyhnout stresu – například ve škole nebo v práci – , nenechejme jej v sobě rozvinout, zaměřme pozornost na dítě a zeptejme se ho: stojí nám to, broučku můj, zato? Tato jednoduchá technika odstupu od problému pomůže neupadnout do duševního sevření.
Mnohé maminky až v době těhotenství začnou číst spousty knih, časopisů a informací týkající se jejich nové situace. Zahlceny údaji a pokyny propadají někdy zmatkům, skoro každý návod je jiný. Naslouchají radám zkušenějších žen, matkám, babičkám, sousedkám, kamarádkám – a ty vyprávějí zase docela něco jiného. Jediná rada v tomto případě je – vsadit na svůj selský rozum. Každá žena je jedinečná a nelze naordinovat všem stejný mustr. Nastávající maminka uvažuje o všem, co zjistí, a pak naslouchá jemnému hlasu z nitra, a to, co zarezonuje s jejím vnitřním založením, ať prozkoumá svou otevřenou myslí, svými zkušenostmi a ptá se sebe sama: je mi to blízké, mohu se pod to podepsat,  přála bych si to, chci se s tím ztotožnit?
Naše matky a babičky mají většinou z těhotenství a porodu špatné zkušenosti. Komunistický režim nebral na ženy-matky přílišné ohledy, nijak jim neulehčoval jejich situaci, často byly brány jedna jako druhá bez ohledu na jedinečné potřeby každé z nich – proto mladé maminky mnohdy slyší od svých matek a babiček  hrůzostrašné zkazky. Berme je s rezervou.
Dnes je situace jiná, nastávající maminky si mohou vybírat a volit zcela svobodně, jak chtějí prožít těhotenství i porod. Mají možnost volby.

Jitka Stehlíková
Meduňka č. 6, 2006